Elected Officials

Hancock County is blessed to have so many Republican elected officials representing us at all levels of government. From our national leaders in Washington DC, all the way down to our local leaders at the Township level - we have just over 100 Republicans in office!

National Republican Office Holders

  • Senator, Todd Young
    Website:
    https://www.young.senate.gov/
    Washington Office:

    400 Russell Senate Office Bldg

    Washington, DC 20510

    (202) 224-5623

    Local Office:

    46 East Ohio Street, Suite 462

    Indianapolis, IN 46204

    317-226-6700

  • Senator, Mike Braun
    Website:
    https://www.braun.senate.gov/
    Washington Office:

    B-85 Russell, Senate Office Building

    Washington Dc, 20510

    202-224-4814

    Local Office:

    115 N. Pennsylvania Street

    Indianapolis, IN, 46204

    317-822-8240

  • Representative, Greg Pence
    Website:
    https://pence.house.gov/
    Washington Office:

    222 Cannon HOB

    Washington, DC 20515

    202-225-3021

    Greenfield Office:

    18 E. Main Street, Suite 210

    Greenfield, IN, 46140

    812-799-5233

State Republican Office Holders

Governor, Eric Holcomb

Office of the Governor, Statehouse

Indianapolis, IN, 46204

317-232-4567

Website: www.in.gov/gov

Lt. Governor, Suzanne Crouch

Office of the Lt. Governor, Statehouse

Indianapolis, IN, 46204

317-232-4545

www.in.gov/lg

Secretary of State, Holli Sullivan

200 W. Washington St. Room 201

Indianapolis, IN, 46204

317-232-6531

www.in.gov/sos

Auditor of State, Tera Klutz

200 W. Washington St. Room 240

Indianapolis, IN, 46204

317-232-3300

www.in.gov/auditor

Treasurer of State, Kelly Mitchell

200 W. Washington St. Room 242

Indianapolis, IN, 46204

317-232-6386

www.in.gov/tos

Attorney General, Todd Rokita

Indiana Government Center South

302 W. Washington St. 5th Floor

Indianapolis, IN, 46204

317-232-6201

www.in.gov/attorneygeneral

Local Republican Office Holders

  • STATE OFFICIALS:

    • State Senator, Mike Crider

    • State Representatives:

      • District 53, Bob Cherry

      • District 57, Sean Eberhart

      • District 88, Chris Jeter

  • COUNTY OFFICIALS:

    • County Commissioners:

      • District 1, John Jessup

      • District 2, Marc Huber

      • District 3, Bill Spalding

    • County Council:

      • District 1, Jeannine Gray

      • District 2, Mary Noe

      • District 3, Jim Shelby

      • District 4, Bill Bolander

      • At Large, Keely Butrum

      • At Large, Kent Fisk

      • At Large, Robin Lowder

    • Judges:

      • Circuit, Honorable Scott Sirk

      • Superior 1, Honorable DJ Davis

      • Superior 2, Honorable Dan Marshall

    • Prosecutor, Brent Eaton

    • Sheriff, Brad Burkhart

    • Clerk of the Circuit Court, Lisa Lofgreen

    • Assessor, Katie Molinder

    • Auditor, Debra Carnes

    • Coroner, David Stillinger

    • Recorder, Marcia Moore

    • Surveyor, Susan Bodkin

    • Treasurer, Jane Klemme

  • CITY OF GREENFIELD OFFICIALS

    • Mayor, Chuck Fewell

    • Clerk-Treasurer, Lori Elmore

    • City Council:

      • District 1, Gary McDaniel

      • District 2, John Jester

      • District 3, George Plisinski II

      • District 4, Jeff Lowder

      • District 5, Kerry Grass

      • At Large, Mitch Pendlum

      • At Large, Dan Riley

  • TOWN OF FORTVILLE

    • Clerk-Treasurer, Melissa Glazier

    • Town Council:

      • District 1, Tonya Drake Davis

      • District 1, Libby Wyatt

      • District 2, Becky Davis

      • District 2, Robert Holland

  • TOWN OF MCCORDSVILLE

    • Clerk-Treasurer, Staci Starcher

    • Town Council:

      • District 1, Branden Williams

      • District 2, Greg Brewer

      • District 3, Larry Longman

      • At Large, Thomas Strayer

      • At Large, Barry Wood

  • TOWN OF NEW PALESTINE

    • Town Council:

      • At Large, Brandee Bastin

      • At Large, Clint Bledsoe

      • At Large, Chris Lytle

      • At Large, Bill Niemier

  • TOWN OF SHIRLEY

    • Town Council, Center Ward, Dennis Westrich

  • TOWN OF SPRING LAKE

    • Clerk-Treasurer, Diana Johnson

    • Town Council:

      • Ward 1, Andy Swain

      • Ward 2, Tony Hutton

  • TOWN OF CUMBERLAND

    • Town Court Judge, Honorable Michael Franceschini

    • Clerk-Treasurer, Erica Salmon

    • Town Council:

      • District 3, Anna Pea

      • District 4, Breck Terheide

      • District 5, Joe Siefker

  • TOWNSHIP TRUSTEE AND ADVISORY BOARD MEMBERS

    • BLUE RIVER TOWNSHIP

      • Trustee, Dan Engleking

      • Advisory Board:

        • Paul Cooper

        • Brandon Jones

        • Kathi Riggs

    • BRANDYWINE TOWNSHIP

      • Trustee, Kevin Bates

      • Advisory Board:

        • Cherie Burrow

        • Marc Hill

        • Craig Moore

    • BROWN TOWNSHIP

      • Trustee, Theresa Ebbert

      • Advisory Board:

        • Mark Grass

        • Terry Kemp

        • Levi Lewman Lockhart

    • BUCK CREEK TOWNSHIP

      • Trustee, Jack Negley

      • Advisory Board:

        • John Forcum

        • John Martin

        • Gene Springer

    • CENTER TOWNSHIP

      • Trustee, Steve Leonard

      • Advisory Board:

        • Fred Dunlevy

        • Thomas Lopez

        • Guy Titus

    • GREEN TOWNSHIP

      • Trustee, Lisa Mohr

      • Advisory Board:

        • Stephanie Jones

        • Ronald Stamps

        • William Jones II

    • JACKSON TOWNSHIP

      • Trustee, Tamara Hickerson

      • Advisory Board:

        • Robert McDaniel

        • Kieth Wilson

        • Jason Effing

    • SUGAR CREEK TOWNSHIP

      • Trustee, Robert Boyer

      • Advisory Board:

        • Jayson Combs

        • Matthew Holland

        • Marcia Parker

    • VERNON TOWNSHIP

      • Trustee, Florence May

      • Advisory Board:

        • Tim Plank

        • Marybeth Sears

        • Gary Sharrett

We use cookies to improve your experience and to help us understand how you use our site. Please refer to our cookie notice and privacy policy for more information regarding cookies and other third-party tracking that may be enabled.

© 2021 Hancock County Republican Party. Paid for by the Hancock County Republican Party.
Not authorized by any candidate or candidate's committee.

Created with
Mailchimp Freddie Badge